Thermal Inkjet Kodlama


Thermal Inkjet Kodlama Makinalarının Hepsi Aynı mı?

Bir küçük karakterli termal inkjet kodlama yazıcısı almak istediğinizde öncelikle , “termal inkjet mürekkep püskürtmeli yazıcıların hepsi aynı mıdır?” sorusu sorulmalıdır. Cevap kısaca hayırdır.


Bir termal inkjet kodlama cihazı seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?


Termal inkjet kodlama yazıcılarında dikkate alınması gereken en kritik iki özellikle ile başlayalım; Mürekkep Püskürtme Mesafesi Mürekkep Kuruma Süresi Mürekkep Püskürtme Mesafesi Termal inkjet mürekkep püskürtmeli kodlama cihazları (TIJ) açık bir nozul püskürtme sistemi olup, nozul ağızları atmosfere açıktır ve mürekkep basıncının sağlanması için yazıcı kafada valf contası yoktur. Mürekkep basıncı, mürekkep damlalarını püskürtme kafasından hedef ürüne daha uzun bir mesafe ile ilerletmeye yardımcı olan şeydir. Bu nedenle, termal inkjet mürekkep püskürtmeli kodlama cihazlarının püskürtme kafaları, mürekkep damlalarını küçük karakter sürekli (continuous) inkjet mürekkep püskürtmeli (CIJ) yazıcılardan yaklaşık olarak yarım kat veya daha az ileri püskürtebilmektedir. Bu çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur çünkü düz olmayan veya girintili ürünler, iyi bir baskı kalitesi için fazladan mürekkep püskürtme mesafesine ihtiyaç duyar. Tüm Termal inkjet mürekkep püskürtmeli kodlama cihazları (TIJ), düz ve az girintili yüzeyler için uygundur.


Örnek vermek gerekirse, kavanoz kapakları, ürün etiketleri, sürekli form ambalaj malzemeleri, kartonlar, koliler, borular, kutular vb. ürünler oldukça idealdir. Fakat Polytij termal inkjet kodlama cihazları, özel polimer termal inkjet teknolojisi ile mürekkep püskürtme mesafesinde rakiplerine göre ciddi ölçüde fark yaratmaktadır. Bu sayede daha fazla girintili yüzeylerde de oldukça başarılı olabilmektedir. Mürekkep Kuruma ve Bekleme Zamanı Kuruma Zamanı, Hızlı üretim hatlarında, özellikle metal, plastik, selefonlu ve laklı karton vb. gibi gözenekli olmayan ambalaj malzemeleri kullananlar için kritik bir gerekliliktir. Özel olarak geliştirilmiş Polytij solvent içeren termal inkjet mürekkepleri 1 saniyelik kuruma süresi sağlayan özel formülüyle gözenekli olmayan yüzeylerde continuous inkjet kodlama cihazlarının mürekkepleri ile tam olarak rekabet edebilmektedir. Ayrıca yine özel mürekkep formülü sayesinde yazıcı kartuşun açık bir şekilde bekleme süresi yine maksimum seviyelere çıkarılmıştır. Bu özellikler Polytij mürekkep kartuşlarını diğer termal inkjet püskürtmeli kodlama cihazlarında (TIJ) kullanılan mürekkep kartuşlarından farklı kılan önemli unsurlardır.

Bizi Arayın