Inkjet Kodlama Nedir?

Üretimi yapılan ürünler üzerine, ürün yüzeyine değmeden mürekkep püskürterek yazı, üretim tarihi, son kullanma tarihi, seri numarası, parti numarası, lot numarası, logo, barkod, karekod ve bunun gibi bilgileri yazan cihazlar inkjet kodlama / inkjet yazıcı / inkjet markalama / tarihleme / markalama olarak adlandırılır. Inkjet yazıcılar küçük ve büyük karakter olarak ikiye ayrılırlar.

Küçük karakterlerde genelde continuous inkjet “CIJ” tabir edilen teknoloji kullanılır. Bu sistemde sürekli bir döngü içerisinde akış halinde olan mürekkep vardır. Şarj edilen mürekkep yukarı aşağı saptırılmak sureti ile, ürün üzerine püskürtülerek istenen bilgi yazılır.

Küçük karakter sistemlere ek olarak thermal inkjet ‘’TIJ’’ teknolojisi de ön plana çıkmaktadır. HP garantili kartuş sistemi kullanan bu teknoloji, her gün gelişen mürekkep kalitesi ile birçok kodlama çözümünde kullanılmaya başlanmıştır. Bu teknolojide mürekkebi ani olarak ısıtan küçük bir ısıtıcı kullanılır. Mürekkebin bir kısmı buharlaşır ve bu gaz kabarcığı geri kalan mürekkebi ileriye dolayısıyla ürüne doğru iter. Bu işlem saniyede binlerce defa yapılır. Bu sayede püskürtülen mürekkep ile istenen bilgi yazılır.

Büyük karakter sistemlerde ise genellikle drop on demand tabir edilen “DOD” sistemi kullanılır. Bu sistemde mürekkep yazıya göre açılıp kapanan valfler vasıtası ile ürün yüzeyine püskürtülerek istenen yazı yazılır.
Inkjet kodlama cihazları, kullandıkları mürekkep cinsine göre emici ve emici olmayan her türlü yüzeye (metal, kumaş, ahşap, seramik, plastik, kağıt, cam,) yüksek hızlarda kodlama yapabilirler.

 

Inkjet Kodlama

Bizi Arayın